Assistance til årsafslutningen
Få hjælp til at lukke bøgerne så dagligdagen også hænger sammen for økonomiafdelingen i årets første måneder
Ekstern assistance
Når bøgerne skal lukkes, giver det altid et ekstra pres i økonomiafdelingen. I nogle tilfælde er proceduren så godt indarbejdet, at årsafslutningen til forveksling ligner månedsafslutningerne og derfor heller ikke udgør en særlig udfordring, men i de fleste tilfælde er presset ekstra stort i det nye års første måneder. De ekstra opgaver medfører ofte, at der skal lægges mange ekstra timer, og at der samtidig skubbes opgaver fra januar/februar til marts/april.
Hvis det er muligt, forsøger de fleste at omplacere interne ressourcer eller trække på ekstra timer (overarbejde), men i mange virksomheder er disse muligheder allerede anvendt i forvejen, og tilmed kan det være svært at udskyde daglige opgaver såvel som igangsatte ad hoc projekter.
Virksomhedens økonomifunktion kan derfor med fordel inddrage kompetente og erfarne økonomiressourcer på interim basis. Brugen af eksterne ressourcer sikrer et omgående fokus på at løse opgaverne, og dermed at revisionen påbegyndes og afsluttes til tiden, hvilket minimerer risikoen for, at revisionen medfører adskillige og ofte uforudsete posteringer, der flytter væsentligt på resultatet.
Erfarne konsulenter
Basico Consulting kan assistere med Finance Project Professionals og kan udfylde midlertidige positioner på controllerniveau og opefter. Vores konsulenter har den fornødne erfaring til at hjælpe virksomheder gennem regnskabsafslutningen inden for de givne deadlines og med den rigtige kvalitet.
Alle konsulenter anvender en simpel, men struktureret dokumentation, som sikrer, at virksomheden fortsat er i stand til at finde sammenhængen mellem det eksterne regnskab og råbalancen.
Ud over løsningen af midlertidige ressourcebehov hjælper Basico Consulting virksomheder med at gennemføre interne projekter i økonomifunktionen. For mange virksomheder er denne samarbejdsform et godt alternativ til ansættelse af egne projektmedarbejdere. Dette er ofte tilfældet, hvis ressourcebehovet er midlertidigt, eller hvis de nødvendige kompetencer varierer over tid.
Ønsker du at høre, hvordan vi kan hjælpe netop din virksomhed, så kontakt Anders Olesen på telefon 25 10 22 00 eller mail aolesen@basico.dk.
Basico Consulting A/S
Store Kongensgade 59D, 3.
DK-1264 København K
Frichsparken
Søren Frichs Vej 42B
DK-8230 Åbyhøj
Telefon: +45 702 703 71
Telefax: +45 702 703 72
